Arvatavasti olete toksilise šoki sündroomist juba kuulnud. Siinses artiklis tuleb juttu kõigest, mida te sellest haigusest teadma peaksite: mida see endast kujutab ja mis seda põhjustab, keda see ohustab, millised on sümptomid, mida TSS tähendab ja kuidas vähendada sellesse haigestumise ohtu.
Põhjused ja olulisim teave
Mis on TSS (ehk toksilise šoki sündroom)?
Toksilise šoki sündroom (lühidalt TSS) on haruldane, kuid raskekujuline ja isegi eluohtlik haigus, mida põhjustavad bakteri Staphylococcus aureus toodetavad toksiinid. Kuigi haigus on väga haruldane – TSS-i juhud on nii harvad, et enamik meditsiinitöötajaid ei puutu oma erialase karjääri jooksul ühegi juhuga kokku –, tuleb olla sellest teadlik, et vajadusel midagi ette võtta. TSS-i saab edukalt diagnoosida ja ravida, kuid sümptomid tuleb varakult ära tunda ja kohe ravi alustada.
Toksilise šoki sündroom on haigus, millele on nime andnud dr James Todd, kes seda 1978. aastal seitsme lapse kliiniliste haigusjuhtude uuringu põhjal esimesena kirjeldas. Sarnastest juhtudest oli meditsiinikirjanduses juba palju varem kirjutatud, ammu enne seda, kui hakati tootma isikliku hügieeni tooteid. TSS-i võib esineda nii meestel, naistel kui ka lastel. Kuigi esimesena kirjeldati toksilise šoki sündroomi juhtusid peamiselt naistel, kes kasutasid menstruatsiooni ajal tampoone, on praeguse aja juhtudest vähem kui pooled seotud nende kasutamisega. See sündroom võib tekkida ka nahainfektsioonide ja põletuste puhul ning pärast kirurgilisi protseduure. Haigus võib esineda ka lastel, naistel, kes on läbinud menopausi ja meestel.
Mis põhjustab TSS-i?
TSS-i põhjustavad teatud toksiinid, mida toodavad bakterid Staphylococcus aureus. Need bakterid on mikroorganismid, mida sarnaselt paljude teiste bakteritega, leidub tervete inimeste kehas, tavaliselt nahal, ninas, kaenla all, kubemes ja tupes. Ligi kolmandikul inimestest on kehas neid baktereid, ilma et need mingeid terviseprobleeme tekitaks. Väga vähestes inimestes toodavad selle mikroorganismi teatud tüved TSS-i põhjustavat toksiini. Enamikul inimestel on veres antikehad, mis neid selliste toksiinide eest kaitsevad.
Kuidas on TSS seotud tampoonide kasutamisega?
TSS-i teket põhjustavad mitmesugused tegurid ja tampoonide kasutamine kuulub nende hulka. See ei ole ikkagi veel täpselt teada, miks tampoonide kasutamine TSS-i tekkega seotud on. Uuringud näitavad, et tampoonide kasutamisega kaasneva menstruaalse TSS-i risk seostub imamisvõimega: mida suurem on tampooni imamisvõime, seda suurem on haigestumisrisk ning mida väiksem on imamisvõime, seda väiksem on risk. Seetõttu peaksite alati kasutama vähima imamisvõimega tampoone, mida menstruaalvere kogus võimaldab.
Pole tõendeid, et praegu tampoonide valmistamiseks kasutatav materjal suurendaks või kutsuks esile TSS-i põhjustava toksiini tootmist. Ei ole ka leitud, et tampoonid oleksid bakterite Staphylococcus aureus kandjad või põhjustaksid nende kasvu tupes.
Olen lugenud, et 100% puuvillast tampoonide kasutamisel on TSS-i risk madalam või puudub. Kas see on tõsi?
See ei ole tõsi. Kõigi praegu müügil olevate tampoonide, sealhulgas 100% puuvillast tampoonide puhul on TSS-i tekke risk väike. Värskeima teadusinfo kohaselt on viskooskiust ja puuvillast tampoonide puhul TSS-i tekke risk ühesugune. Mistahes tampoonide kasutamisel peab teadma, kuidas TSS-i tunnuseid ja sümptomeid ära tunda. Kui te tampooni kasutamisel märkate vastavaid sümptomeid, võtke see välja ja pöörduge arsti poole.
Olen lugenud, et menstruaalanuma kasutamisel ei ole TSS-i tekkimine võimalik, miks ei kasuta naised seda?
Naised peaksid teadma, et TSS võib tekkida iga tupe sisse viidud toote kasutamisel, nagu menstruaalanumad, tampoonid, rasestumisvastased pessaarid ehk emakakaela katted. Kui te kasutate mõnda nimetatud toodetest, on teil vaja teada TSS-i tunnuseid ja sümptomeid ning et TSS-i sümptomite täheldamisel tuleb toode välja võtta ja pöörduda arsti poole.
Sümptomid ja faktid TSS-i kohta
Millised on tampoonide kasutamisel tekkinud TSS-i sümptomid?
Toksilise šoki sündroomi sümptomid võivad olla üsna sarnased gripi omadega. Kui te täheldate tampoonide kasutamisel mingeid TSS-i sümptomeid ja tunnete end haigena, eemaldage kohe tampoon ja rääkige arstile oma kahtlustest, et teil võib olla TSS.
Peamised võimalikule TSS-ile osutavad tunnused on:
- kehatemperatuuri järsk tõus (tavaliselt 39 °C või üle selle),
- segasus,
- krambid,
- oksendamine,
- kõhulahtisus,
- pearinglus,
- madal vererõhk,
- maksa- ja neerupuudulikkus,
- päikesepõletusele sarnanev nahaärritus,
- lihasvalu,
- kurguvalu,
- minestamine või minestamistunne püstitõusmisel,
- haiguse hilisemates staadiumites võib nahk hakata ketendama (see juhtub 1.–2. nädalal pärast nahaärrituse teket, eriti peopesadel ja jalataldadel).
Iga nimetatud sümptom võib osutada TSS-ile. Kõiki sümptomeid korraga ei pruugi esineda, kuid tavaliselt on neid rohkem kui üks. Menstruaalne TSS võib tekkida mistahes ajal menstruatsiooni jooksul või kohe pärast seda.
Kuna TSS on haruldane haigus, ei ole eriti teavet võimalike pikaajaliste mõjude kohta pärast tervenemist. Haiguse õige diagnoosi ja ravi korral terveneb enamik inimesi täielikult. Nagu teiste raskete haiguste puhulgi, võib esineda nahal, juustel ja küüntel muutusi, kuid need taanduvad kiiresti. Vähestel inimestel esineb lihasnõrkust ja psüühilisi probleeme, nagu keskendumisraskused, mälukaotus ja meeleolu kõikumised. Haigus ei näi mõjutavat naispatsientide viljakust ja rasestumisvõimet, kuid te peaksite sellest teavitama oma arsti, kui te olete TSS-i põdenud, et ta saaks teie terviseseisundit korralikult jälgida.
Kas TSS-i võib haigestuda igaüks?
Kahjuks jah. Naised, mehed ja lapsed, kõik võivad haigestuda TSS-i. Laste ja noorte puhul on haigestumise tõenäosus suurem kui vanemate inimeste puhul, sest toksiinide eest kaitsvate antikehade olemasolu sõltub vanusest.
Umbes poolte haigusjuhtude põhjustajad on olnud põletuste, putukahammustuste või kirurgiliste protseduuride tagajärjel tekkinud infektsioonid. Ülejäänud haigusjuhud on diagnoositud menstrueerivatel naistel, seda nimetatakse menstruaalseks TSS-iks ning need juhud on seotud tampoonide kasutamisega.
Oluline on teada, et toksilise šoki sündroom ei ole nakkav.
Kas TSS on nakkav?
Ei. Toksilise šoki sündroomi ei ole võimalik saada kelletki teiselt.
Kas TSS-i on võimalik haigestuda rohkem kui üks kord?
Kahjuks jah. Isegi siis, kui teil on varem olnud TSS, ei ole te kaitstud sellesse uuesti haigestumise eest. TSS võib uuesti tekkida ja seda peamiselt põhjusel, et haigestunu organism ei suuda toota piisavalt antikehi. TSS-i läbi põdenud naised peaksid enne tampoonide uuesti kasutama hakkamist pidama nõu arstiga.
Ravi ja ennetamine
Kuidas toksilise šoki sündroomi ravitakse?
Pärast varajast diagnoosimist saab toksilise šoki sündroomi edukalt ravida rehüdratatsiooni, antibiootikumide ja teiste sobivate ravimitega, olenevalt sümptomitest.
TSS-i õigeaegse diagnoosimise ja asjakohase ravi korral on tervenemise tõenäosus suur. Surmaga lõppenud haigusjuhte ei ole tegelikult palju.
Suurem osa bakterite Staphylococcus aureus tüvesid ei tooda TSS-i põhjustavaid toksiine, seda teevad ainult teatud tüved. Neid toksiine tootva bakteritüve olemasolust, kuigi see on TSS-i tekkeks vajalik, iseenesest ei piisa. Mitu uuringut näitavad, et kuigi nende bakterite kolooniad on väga levinud, on TSS-i juhud väga haruldased. Millest siis sõltub TSS-i tekkimine? Peamiselt sellest, kas inimesel on piisavalt antikehasid nende toksiinide vastu võitlemiseks. Enamikul naistel, kuid mitte kõigil, on piisavalt antikehasid, mis neid selliste toksiinide eest kaitsevad.
Mida ma pean selliste sümptomite märkamisel tegema?
Kui teil esineb mõni neist sümptomitest ja te kasutate tampooni, siis peaksite selle kohe eemaldama ja asendama hügieenisidemega. Võtke ühendust arstiga ja rääkige talle, et olete kasutanud tampoone ning kahtlustate, et teil võib olla tekkinud TSS. On oluline, et see saaks võimalikult kiiresti välistatud või vajaduse korral saaks alustada nii kiiresti kui võimalik toksilise šoki sündroomi ravi.
Kuidas menstruaalse TSS-i tekke riski vähendada?
Menstruaalsesse TSS-i haigestumise riski saate vähendada sellega, et omandate mõne hea harjumuse tampoonide kasutamisel.
Vahetage tampoone regulaarselt, iga 4–8 tunni tagant. Ärge jätke kunagi tampooni sisse kauemaks kui 8 tundi. Kasutage alati vähima imamisvõimega tampoone, mida menstruaalvere kogus võimaldab. Ärge unustage tampooni enne uue paigaldamist välja võtta. Ärge unustage viimast tampooni menstruatsiooni lõppemisel välja võtta. Tampoonid on mõeldud ainult menstruaalvere imamiseks. Ärge kasutage tampooni kaitsevahendina enne menstruatsiooni algust ning ärge kasutage seda mingi muu tupevooluse kui menstruaalvere imamiseks. Menstruatsiooni ajal võiks vähemalt üks kord ööpäevas kasutada tampoonide asemel hügieenisidemeid, parim on seda teha öösel. Kui te eelistate öösiti kasutada tampoone, siis peaksite paigaldama uue tampooni vahetult enne magamaminekut ja eemaldama selle kohe, kui üles tõusete. Ärge kasutage mingil juhul öösiti tampoone, kui te magate kauem kui 8 tundi.
Tampoonide tootjad lisavad tootele juhendlehe teabega TSS-i kohta ja juhisega, kuidas tampoone õigesti kasutada. Seda teavet uuendatakse regulaarselt, seega on oluline lugeda juhendleht tähelepanelikult läbi ja hoida see igaks juhuks alles.
Kuidas valida sobivaima imavusega tampoon?
Kui te kasutate tampoone, on oluline valida vähima imamisvõimega tampoon, mida teie menstruaalvere kogus võimaldab. Kuna menstruaalvere kogus menstruatsiooni vältel kõigub, siis suure tõenäosusega vajate te menstruatsiooni eri päevadel erineva imamisvõimega tampoone.
Sobivaima imamisvõimega tampooni valimise oskus kujuneb kogemuste põhjal, kuid üldjuhul, kui teil tuleb tampooni vahetada sagedamini kui 4 tunni tagant, peaksite proovima suurema imamisvõimega tampooni. Ja vastupidi, kui tampooni eemaldamine tundub ebamugav või osa sellest on jäänud valgeks, siis te vajate väiksema imamisvõimega tampooni.
Pidage meeles: ärge jätke tampooni sisse kauemaks kui 8 tundi.