Jei „Tampax“ naudojate pirmą kartą, mes jums padėsime! Pirmą kartą kišti tamponą gali būti nejauku, bet kai išmoksite, pamatysite, kad tai nėra taip keista ar baisu, kaip manėte.
Ar tamponas tilps?
Pirmiausia atminkite, kad jūsų makštis yra pakankamai elastinga, kad pro ją net tilptų kūdikis, todėl dėl tampono nėra ko nerimauti! Tamponų dydžiai skirstomi pagal sugeriamo skysčio kiekį. Jei nesate tikra, nuo kokio dydžio tampono pradėti, pabandykite „Regular“ (vidutinio dydžio) – dauguma moterų naudoja būtent tokio dydžio tamponus. Jei norite pradėti nuo mažiausio tampono, kol išsiaiškinsite, kas jums geriausiai tinka, išbandykite „Light“ (nedidelio dydžio) tamponą. Jei tamponas pratekės vos per kelias valandas, pasirinkite didesnį. Jei keičiant tamponą jaučiatės nemaloniai, sumažinkite dydį. Tamponus ir jų dydžius galite palyginti pagal savo menstruacijų kiekį čia.
Ar dedantis tamponą skaudės?
Tamponą dedantis pirmą kartą tikrai galite jaustis šiek tiek nesmagiai. Bet gera žinia, kad skaudėti neturėtų – jūs kontroliuojate procesą. Jei skauda, galite kai ką padaryti, kad būtų patogiau. Apie tai skaitykite toliau!
Kaip tamponą įsidėti
1 žingsnis. Nusiplaukite rankas
Prieš dedantis tamponą ir po to visada patartina nusiplauti rankas muilu ir vandeniu.
2 žingsnis. Išpakuokite tamponą
Išpakuokite tamponą ir išsiaiškinkite, kaip jis veikia. Jei niekada nematėte tampono, jis gali atrodyti bauginančiai, tačiau pats tamponas iš tikrųjų yra aplikatoriaus viduje. Tamponai su aplikatoriumi padeda lengvai įkišti tamponą į makštį. Kai kurių tamponų aplikatorius būna plastikinis, kai kurių – kartoninis, tačiau abiejų tipų tamponus su aplikatoriumi galima saugiai naudoti. Aplikatoriuje yra didesnis išorinis vamzdelis, kuris laiko tamponą, paėmimo vieta, už kurios jį laikote, ir mažesnis vamzdelis gale, iš kurio išlindusi virvelė. Mažesnis vamzdelis iš tikrųjų yra stūmiklis, kuriuo iš įstatyto aplikatoriaus tamponas išstumiamas į makštį. Pažiūrėkite šią „Tampax Pearl“ tampono su aplikatoriumi schemą su visomis sudedamosiomis dalimis.
Jei naudojate „Tampax Pearl Compak“ arba „Tampax Compak“ tamponą (kuris yra mažesnėje, kompaktiškesnėje pakuotėje), kad jis veiktų, turėsite traukti stūmiklį, kol jis spragtelės. Jei spragtelėjimo neišgirdote, stūmiklis nebus išstūmęs tampono iš aplikatoriaus.
3 žingsnis. Suraskite, kur yra jūsų makštis
Be abejo, žinote, kur ji yra, bet nemažai moterų niekada atidžiai netyrinėjo šios vietos. Paimkite veidrodėlį ir pažiūrėkite, kur yra jūsų makšties anga ir kur bus kišamas tamponas.
4 žingsnis. Patogiai įsitaisykite ir pasiruoškite įsidėti tamponą
Raskite patogią padėtį, kuri leistų atsipalaiduoti ir lengvai pasiekti makštį. Dauguma moterų, norėdamos įsidėti tamponą, atsisėda ant klozeto arba atsistoja šiek tiek pritūpusios, bet galite pabandyti ir atsigulti arba vieną koją pastatyti ant laiptelio ar kito paaukštinto paviršiaus (pvz., vonios krašto). Svarbiausia giliai įkvėpti ir atpalaiduoti visus raumenis – jei suspausite sėdmenis arba įtempsite raumenis aplink makštį, tamponą įkišti nebus taip lengva.
5 žingsnis. Įstatykite antgalį
Laikykite tamponą už paėmimo vietos (siauresnioji dalis, esanti tiesiai virš stūmiklio) ir įkiškite tampono aplikatoriaus galiuką į makšties angą.
6 žingsnis. Pakreipkite tinkamu kampu
Antgaliui esant vietoje, nukreipkite tamponą į apatinę nugaros dalį, o ne tiesiai į viršų. Jūsų makštis neina tiesiai į viršų – iš tikrųjų ji kūne išsidėsčiusi šiek tiek įstrižai. Jei rasite jums tinkamą kampą, įsidėti tamponą bus patogiau.
7 žingsnis. Įkiškite nuo galiuko iki paėmimo vietos
Dabar esate pasiruošusi. Lėtai įkiškite tampono aplikatorių nuo galiuko iki pat paėmimo vietos. Kai jį įkišite pakankamai giliai, pirštai, esantys ant paėmimo vietos, tikriausiai palies jūsų vulvą (išorinę makšties angą).
8 žingsnis. Stūmiklis
Įkišusi galiuką iki paėmimo vietos, smiliumi arba kita ranka stumkite stūmiklį iki galo į aplikatorių ir išstumkite tamponą.
9 žingsnis. Ištraukite aplikatorių
Iki galo įstūmusi stūmiklį, ištraukite aplikatorių (abi plastikines dalis). Iš makšties liks kaboti tik virvelė.
ŠTAI IR VISKAS!
Jums pavyko! Įdėjus tamponą, viskas baigta. Skaitykite toliau ir sužinokite, kaip jį išimti.
Kaip tamponą pasitaisyti
Jei tamponas įstatytas nepatogiai ir dėl to jaučiatės taip, tarsi norėtumėte į tualetą, greičiausiai taip yra todėl, kad jis nepakankamai giliai įkištas į makštį. Jei taip atsitinka, tiesiog pirštu įstumkite tamponą dar labiau į vidų – tai paprastai padeda.
Jei vis dar nepatogu
Dažniausia priežastis, dėl kurios moterys negali įsikišti tampono, yra ta, kad jos jį kiša netinkamu kampu arba nerimaudamos įtempia raumenis aplink makšties angą. Tačiau jei pakoregavote kampą ir nesijaučiate įsitempusi, bet vis tiek negalite įkišti, turėtumėte kreiptis į ginekologą, nes gali būti, kad jums reikalingas kažkoks gydymas. Paprastai taip nutinka dėl vienos iš šių dviejų priežasčių:
Galima kliūtis – mergystės plėvė
Jūsų mergystės plėvė gali turėti pakitimų, dėl kurių sunku įsikišti tamponą. Mergystės plėvė yra plonas ir elastingas audinių žiedas, supantis makšties angą. Dauguma mergystės plėvės viduryje turi vieną angą, pro kurią lengvai įkišamas tamponas, tačiau kai kurios turi labai mažą angą arba pertvarą (audinio juostą), kuri angą iš dalies užstoja. Jei taip yra, užtenka labai paprastos procedūros, kurią dauguma ginekologų atlieka kabinete, nuskausminę tą sritį, kad nieko nejaustumėte. Tai greita ir paprasta.
Galima kliūtis – vaginizmas
Kita priežastis, dėl kurios kai kurios moterys negali įsidėti tampono, yra vadinamasis vaginizmas, kai raumenys aplink makšties angą suspaudžiami taip stipriai, kad nieko neįsileidžia į makštį. Šie susitraukimai yra nevalingi, t. y. jų nekontroliuojate ir net nesuvokiate, kas vyksta. Dažniausiai ši būklė išsivysto po sužeidimo ar trauminės patirties, kuri gali būti susijusi arba nesusijusi su makštimi. Vaginizmo negalite kontroliuoti, tačiau jis gali išnykti gydant. Vėlgi, reikėtų pasikalbėti su savo ginekologu, kuris galbūt patars jums apsilankyti pas dubens dugno fizioterapeutą – jie gali daryti stebuklus gydant vaginizmą.
Svarbiausia – visada yra pagalba
Jei jums sunku įsikišti tamponą arba jei dėl tampono kišimo nuolat jaučiate skausmą, visada kreipkitės į gydytoją, kuriuo pasitikite. Nekentėkite tylomis, nesijauskite nepatogiai ir nesigėdykite. Tikrai nėra dėl ko gėdytis! Ginekologai su šiomis problemomis susiduria dažniau, nei manote.
Kaip tamponą išsiimti
Dabar, kai jau išmokote, kaip tamponą įsikišti, metas išmokti, kaip jį išimti. Atėjus laikui tamponą išsiimti, pirmiausia nusiplaukite rankas. Tada įsitaisykite patogioje padėtyje, atpalaiduokite kūną ir rankomis suraskite tampono virvelę. Tada smiliumi ir nykščiu suimkite virvelę ir lėtai ištraukite ją iš makšties. Galbūt norėtųsi tamponą išplauti ir panaudoti dar kartą, bet to nedarykite. Tamponus reikia tinkamai išmesti kartu su buitinėmis atliekomis. Išėmusi tamponą, nepamirškite nusiplauti rankų. Štai ir viskas! Dabar jau žinote, kaip naudoti tamponus.