Tikriausiai teko girdėti apie toksinio šoko sindromą. Šiame straipsnyje sužinosite viską, ką reikia žinoti apie šią ligą: kas tai ir kas ją sukelia, kam ji gali išsivystyti, kokie jos simptomai, ką reiškia TŠS ir kaip sumažinti ligos riziką.
Priežastys ir pagrindinė informacija
TŠS (toksinio šoko sindromas) – kas tai?
Toksinio šoko sindromas (arba trumpai – TŠS) yra reta, tačiau rimta ir net gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia bakterijos Staphylococcus aureus gaminami toksinai. Nors liga labai reta (TŠS atvejai yra tokie reti, kad medicinos srities darbuotojams dažnai sunku prisiminti tokį atvejį per jų profesinę karjerą), tačiau svarbu apie ją žinoti, kad prireikus žinotumėte, ko imtis. TŠS galima sėkmingai diagnozuoti ir gydyti, tačiau svarbu anksti atpažinti simptomus ir pradėti gydymą.
Toksinio šoko sindromas – tai liga, kuriai 1978 m. pavadinimą suteikė ir ją pirmą kartą aprašė gyd . Jamesas Toddas pagal atliktą tyrimą, remiantis 7 klinikiniais vaikų susirgimų atvejais. Medicinos literatūroje apie panašius atvejus buvo rašoma jau žymiai anksčiau – netgi seniau nei buvo pradėti gaminti asmeninės higienos produktai. TŠS gali pasireikšti vyrams, moterims ir vaikams. Nors pirmieji aprašyti toksinio šoko sindromo atvejai daugiausia buvo siejami su moterimis, per menstruacijas naudojusiomis tamponus , tačiau šiandien su tuo yra siejama mažiau nei pusė atvejų. Šis sindromas taip pat gali pasireikšti dėl odos infekcijų, nudegimų ir chirurginių procedūrų. Be to, liga gali sirgti vaikai, moterys pomenopauziniu laikotarpiu ir vyrai.
Kas sukelia TŠS?
TŠS sukelia tam tikri toksinai, kuriuos gamina bakterija Staphylococcus aureus. Šios bakterijos – tai mikroorganizmai, kurie, kaip ir daugybė kitų bakterijų, natūraliai dauginasi sveikų žmonių kūnuose, paprastai ant odos, nosyje, pažastyse, kirkšnyse ir makštyje. Iš tiesų, beveik trečdalio gyventojų kūnuose yra šių bakterijų, tačiau jos nekelia jokių sveikatos problemų. Labai nedideliam žmonių kiekiui tam tikros šio mikroorganizmo padermės gamina TŠS sukeliantį toksiną. Daugelio žmonių kraujotakoje yra antikūnų, apsaugančių nuo šių toksinų.
Kuo TŠS susijęs su tamponų naudojimu?
Su TŠS išsivystymu yra susiję įvairūs veiksniai, o tamponų naudojimas yra vienas iš jų. Tačiau vis dar tiksliai nežinome, kodėl tamponų naudojimas yra susijęs su TŠS. Bet net ir šiuo atveju moksliniai tyrimai rodo, kad su tamponais siejamo TŠS rizika menstruacijų metu yra susijusi su sugertimi: kuo didesnė tampono sugertis, tuo didesnė ligos rizika, tuo tarpu naudojant mažesnės sugerties tamponą rizika sumažėja. Todėl, priklausomai nuo menstruacijų išskyrų kiekio, visada turėtumėte naudoti kuo mažesnės sugerties tamponus, tenkinančius jūsų poreikius.
Nėra įrodymų, pagrindžiančių, kad šiandien gaminant tamponus naudojama medžiaga padidina ar skatina TŠS sukeliančių toksinų gamybą. Be to, nėra nustatyta, kad tamponai perduotų bakteriją Staphylococcus aureus ar lemtų jos dauginimąsi makštyje.
Skaičiau, kad naudojant 100 % medvinės tamponus TŠS rizika sumažėja arba visai išnyksta. Ar tai tiesa?
Ne, tai nėra tiesa. Visi šiuo metu rinkoje parduodami tamponai, įskaitant 100 % medvilnės tamponus, pasižymi maža TŠS rizika. Didžiojoje dalyje naujausios mokslinės informacijos nurodoma, kad iš dirbtinio šilko ir medvilnės pagamintiems tamponams būdinga panaši TŠS rizika. Nesvarbu kokius tamponus naudojate, turėtumėte žinoti, kaip atpažinti TŠS požymius ir simptomus. Jei naudodama tamponą pastebėjote šiuos simptomus, išimkite jį ir kreipkitės į gydytoją.
Skaičiau, kad naudojant menstruacinę taurelę nėra TŠS pavojaus, tad kodėl moterims nepradėjus jos naudoti?
Labai svarbu, kad moterys žinotų, jog TŠS gali pasireikšti naudojant bet kurį į makštį įdedamą produktą, pavyzdžiui, menstruacines taureles, tamponus, kontraceptines diafragmas ir gaubtelius. Jei kurį nors iš tų produktų naudojate, svarbu žinoti TŠS požymius ir simptomus, o pasireiškus TŠS simptomams išimti produktą ir kreiptis į gydymo įstaigą.
Simptomai ir faktai apie TŠS
Kokie yra tamponų sukelto TŠS simptomai?
Toksinio šoko sindromo simptomai gali būti panašūs į gripo. Jei naudojant tamponus pasireiškė kuris nors iš TŠS simptomų ir pasijutote nekaip, NEDELSDAMA išimkite tamponą ir būtinai kreipkitės į gydytoją – jam nurodykite, kad galimai pasireiškė TŠS.
Toliau nurodyti pagrindiniai požymiai, galintys įspėti apie galimą TŠS atvejį.
- Staiga pakilusi aukšta temperatūra (paprastai 39 °C ar aukštesnė)
- Sumišimas
- Traukuliai
- Vėmimas
- Viduriavimas
- Galvos svaigimas
- Žemas kraujo spaudimas
- Kepenų ir inkstų nepakankamumas
- Sudirginta oda, panašiai kaip nudegus saulėje
- Raumenų skausmas
- Perštinti gerklė
- Alpimas ar pojūtis, kad atsistojus nualpsite
- Pažengusiose ligos stadijose oda gali imti luptis (taip nutinka praėjus 1–2 savaitėms po odos sudirginimo ir ypač pastebima ant delnų ir padų)
Bet kuris iš šių simptomų gali rodyti, kad jums pasireiškė TŠS. Gali atsirasti ne visi simptomai, tačiau paprastai jų būna daugiau nei vienas. Menstruacinis TŠS gali pasireikšti per menstruacijas ar netrukus po jų.
TŠS yra reta liga, todėl yra nedaug informacijos apie galimas ilgalaikes pasekmes pasveikus. Ligą diagnozavus ir tinkamai gydant, dauguma žmonių visiškai pasveiksta. Kaip ir sergant kitomis rimtomis ligomis, gali atsirasti odos, plaukų ir nagų pokyčių, tačiau netrukus jų būklė vėl tampa normali. Kai kuriems žmonėms pasireiškia raumenų silpnumas ir kyla psichologinių problemų, pavyzdžiui, tampa sunku susikoncentruoti, suprastėja atmintis ir dažnai keičiasi nuotaika. Atrodo, kad liga nedaro poveikio moterų vaisingumui ir galimybei pastoti, tačiau visada pasakykite gydytojui, jei sirgote TŠS, kad jis galėtų jus tinkamai stebėti.
Ar TŠS gali pasireikšti bet kam?
Deja, taip. TŠS gali pasireikšti moterims, vyrams ir vaikams. Liga žymiai dažniau serga vaikai ir jaunimas, nei vyresnio amžiaus žmonės, kadangi antikūnų, saugančių nuo toksinų, susidarymą iš dalies lemia amžius.
Maždaug pusė nustatytų atvejų buvo susiję su infekcijomis, kurias sukėlė nudegimas, vabzdžio įkandimas ar chirurginė operacija. Kitą pusę atvejų sudarė moterų susirgimai per menstruacijas: jie vadinami menstruaciniu TŠS ir yra siejami su tamponų naudojimu.
Kitas svarbus dalykas, kurį turite žinoti apie toksinio šoko sindromą yra tai, kad jis nėra užkrečiamas.
Ar TŠS užkrečiamas?
Ne. Toksinio šoko sindromu neužsikrėsite.
Ar TŠS gali pasireikšti daugiau nei kartą?
Deja, taip. Net jei TŠS sirgote anksčiau, tai nereiškia, kad daugiau nesusirgsite. TŠS gali pasikartoti. Viena iš pagrindinių to priežasčių – sergančiojo organizmas negali pagaminti pakankamai antikūnų. Jei moteriai anksčiau buvo pasireiškęs TŠS, prieš vėl naudodama tamponus ji turi kreiptis į gydytoją.
Gydymo galimybės ir profilaktika
Koks yra toksinio šoko sindromo gydymas?
Po ankstyvo diagnozavimo toksinio šoko sindromas gali būti sėkmingai gydomas rehidratacija, antibiotikais ir kitais tinkamais vaistais (priklausomai nuo simptomų).
Laiku nustačius TŠS ir paskyrus tinkamą gydymą, yra didelė tikimybė visiškai pasveikti. Iš tiesų nedaugeliu atvejų liga turėjo mirtinų pasekmių.
Dauguma bakterijos Staphylococcus aureus padermių negamina TŠS sukeliančių toksinų – juos gamina tik tam tikros tų bakterijų padermės. Be to, vien tik šiuos toksinus gaminančių bakterijų padermės buvimas organizme nėra pakankamas TŠS išsivystymo veiksnys. Daugybė tyrimų rodo, kad nors šių bakterijų kolonizacija yra dažna, tačiau TŠS atvejai iš tiesų yra labai reti. Tad kas lemia TŠS išsivystymą? Daugiausia tai priklauso nuo to, ar asmuo turi pakankamai antikūnų kovoti su šiais toksinais. Dauguma moterų (tačiau ne visos) turi pakankamai antikūnų, apsaugančių jas nuo šių toksinų.
Ką turėčiau daryti, jei pastebėjau šiuos simptomus?
Pasireiškus kuriam nors iš šių simptomų, jei naudojate tamponą, jį nedelsdama išimkite ir naudokite paketą. Kreipkitės į gydytoją ir jam pasakykite, kad naudojote tamponus ir kad esate sunerimusi dėl TŠS. Svarbu šį variantą kuo greičiau atmesti arba prireikus kuo anksčiau paskirti toksinio šoko sindromo gydymą.
Kaip galiu sumažinti menstruacinio TŠS riziką?
Kai naudojate tamponus, menstruacinio TŠS riziką galite sumažinti tam tikrais gerais įpročiais.
Reguliariai, kas 4–8 valandas, keiskite tamponą. Niekada nepalikite tampono ilgiau nei 8 valandoms. Visada naudokite kuo mažesnės sugerties tamponą, priklausomai nuo menstruacijų išskyrų kiekio. Prieš įdėdama naują tamponą visada įsitikinkite, kad išėmėte seną tamponą. Pasibaigus menstruacijoms, būtinai išimkite paskutinį naudotą tamponą. Tamponai yra skirti tik menstruacijų išskyroms sugerti. Nenaudokite tampono kaip apsaugos priemonės prieš menstruacijas arba ne menstruacijų išskyroms iš makšties sugerti. Puiki mintis per menstruacijas bent kartą per dieną (idealiai naktį) vietoje tamponų naudoti paketus. Jei naktį pageidaujate naudoti tamponus, prieš eidama miegoti būtinai įsidėkite naują tamponą, ir jį išimkite vos tik atsikėlus. Niekada nenaudokite tampono per naktį, jei miegate ilgiau nei 8 valandas.
Tamponų gamintojai su produktais pateikiamame instrukcijų lapelyje nurodo informaciją apie TŠS ir kaip tinkamai naudoti tamponus. Ši informacija reguliariai atnaujinama, todėl svarbu atidžiai perskaityti lapelį ir išsaugoti jį ateičiai.
Kaip pasirinkti tinkamos sugerties tamponą?
Kai naudojate tamponus, svarbu pagal menstruacijų išskyrų kiekį pasirinkti mažiausios sugerties produktą. Kadangi menstruacijų laikotarpiu išskyrų kiekis kinta, tikėtina, kad skirtingomis menstruacijų dienomis reikės skirtingos sugerties produktų.
Po kurio laiko išmoksite pasirinkti tinkamos sugerties tamponą, tačiau, jei tamponą reikia keisti dažniau nei kas 4 valandas, turėtumėte pamėginti naudoti didesnės sugerties tamponus. Kita vertus, jei išimant tamponą jaučiasi nepatogumo pojūtis ar tam tikra pluošto dalis lieka balta, vadinasi, reikia mažesnės sugerties tampono.
Atminkite: niekada nepalikite tampono ilgiau kaip 8 valandoms.