Jūs, iespējams, esat dzirdējuši par toksiskā šoka sindromu. Šajā rakstā jūs uzzināsiet visu, kas jums ir jāzina par šo slimību: kas tā ir un kas to izraisa, kas to var iegūt, kādi ir tās simptomi, ko nozīmē TŠS un kā samazināt saslimšanas risku.
Cēloņi un pamatinformācija
Kas ir TŠS (jeb toksiskā šoka sindroms)?
Toksiskā šoka sindroms (jeb saīsināti TŠS) ir reta, bet nopietna un pat dzīvībai bīstama slimība, ko izraisa baktērijas Staphylococcus aureus izdalītie toksīni. Lai gan TŠS ir ļoti reta slimība — TŠS gadījumi ir tik reti, ka gandrīz neviens mediķis nav pieredzējis nevienu TŠS gadījumu savā profesionālās karjeras laikā — svarīgi būt par to informētiem, lai nepieciešamības gadījumā varētu atbilstoši rīkoties. TŠS var veiksmīgi diagnosticēt un ārstēt, bet simptomus ir savlaicīgi jāpamana un jāārstē.
Toksiskā šoka sindroms ir slimība, kurai nosaukumu deva dr. Dž. Tods, to pirmo reizi aprakstot 1978. gadā, pamatojoties uz 7 bērnu klīnisko gadījumu izpēti. Medicīnas literatūrā par līdzīgiem gadījumiem ir bijis rakstīts jau daudz agrāk, pat ilgi pirms personīgās higiēnas produktu ražošanas sākšanas. No TŠS var ciest visi — gan vīrieši, gan sievietes, gan arī bērni. Lai gan pirmie aprakstītie toksiskā šoka sindroma gadījumi, galvenokārt, skāra sievietes, kuras menstruāciju laikā lietoja tamponus, mūsdienās mazāk par pusi no esošajiem saslimšanas gadījumiem ir saistīti ar tamponu lietošanu. Šis sindroms var rasties arī no ādas infekcijām un apdegumiem, kā arī pēc operācijas. Šī slimība var skart arī bērnus, sievietes periodā pēc menopauzes un vīriešus.
Kas izraisa TŠS?
TŠS izraisa toksīni, kurus izdala baktērijas Staphylococcus aureus. Šīs baktērijas ir mikroorganismi, kas, tāpat kā daudzas citas baktērijas, dabiski atrodas veselu cilvēku ķermenī, parasti uz ādas, degunā, padusēs, cirkšņos un makstī. Gandrīz trešdaļai iedzīvotāju organismā ir šīs baktērijas, neradot veselības problēmas. Ļoti nelielam cilvēku skaitam konkrētais šī organisma celms izdala toksīnu, kas var izraisīt TŠS. Vairumam cilvēku asinsritē ir antivielas, kas pasargā no šiem toksīniem.
Kā TŠS ir saistīts ar tamponu lietošanu?
TŠS attīstībā ir iesaistīti dažādi faktori, un tamponu lietošana ir viens no tiem. Taču mēs joprojām precīzi nezinām, kāpēc tamponu lietošana ir saistīta ar TŠS attīstību. Tomēr pētījumi liecina, ka menstruālā TŠS risks, kas saistīts ar tamponu lietošanu, ir saistīts ar uzsūkšanu: jo lielāka tampona uzsūkšanas pakāpe, jo lielāks risks saslimt ar šo slimību, un, jo zemāka ir uzsūkšanas pakāpe, jo mazāks ir risks. Šī iemesla dēļ vienmēr lietojiet tamponus ar zemāko iespējamo uzsūkšanas pakāpi atbilstoši jūsu vajadzībām un menstruāciju izdalījumiem.
Nav pierādījumu, kas liecinātu par to, ka mūsdienās tamponu ražošanai izmantotais materiāls palielina vai izraisa TŠS toksīnu rašanos. Tāpat arī nav konstatēts, ka tamponi ir baktēriju Staphylococcus aureus nesēji vai izraisa to augšanu makstī.
Esmu lasījusi, ka, lietojot 100% vates tamponus, pastāv mazāks risks vai vispār nepastāv risks saslimt ar TŠS. Vai tā ir taisnība?
Nē, tā nav taisnība. Visiem pašlaik tirgū pieejamajiem tamponiem, tostarp 100% vates tamponiem, ir zems TŠS risks. Visjaunākā zinātniskā informācija liecina, ka tamponiem, kas izgatavoti no viskozes un vates, ir līdzīgs TŠS risks. Neatkarīgi no tamponiem, kurus lietojat, jums ir jāzina, kā atpazīt TŠS pazīmes un simptomus. Ja pamanāt šos simptomus, tamponu lietošanas laikā, izņemiet to un sazinieties ar ārstu.
Esmu lasījusi, ka ar TŠS nevar saslimt, izmantojot menstruālo piltuvi. Kāpēc sievietes neizmanto tikai to?
Sievietēm ir ļoti svarīgi zināt, ka TŠS var rasties, lietojot jebkuru produktu, kas tiek ievietots makstī, piemēram, menstruālās piltuves, tamponus, kontracepcijas diafragmas un uzmavas. Ja lietojat kādu no šiem produktiem, svarīgi ir zināt TŠS pazīmes un simptomus. Ja parādās TŠS simptomi, izņemiet produktu un griezieties pie ārsta.
Simptomi un fakti par TŠS
Kādi ir TŠS simptomi, lietojot tamponus?
Toksiskā šoka sindroma simptomi var ļoti līdzināties gripas simptomiem. Ja jums parādās TŠS simptomi no tamponu lietošanas un pasliktinās pašsajūta, izņemiet tamponu pēc iespējas ātrāk un griezieties pie ārsta, pastāstot, ka domājat, ka jums ir TŠS.
Galvenās pazīmes, kas norāda uz iespējamo saslimšanu ar TŠS:
- Pēkšņa augsta temperatūra (parasti 39°C vai augstāka)
- Apmulsums
- Krampji
- Vemšana
- Caureja
- Reibonis
- Zems asinsspiediens
- Aknu un nieru mazspēja
- Iekaisusi āda, kas līdzinās saules apdegumam
- Muskuļu sāpes
- Sāpošs kakls
- Ģībonis vai sajūta, ka pieceļoties noģībsiet
- Slimības vēlākajās stadijās āda var lobīties (1-2 nedēļas pēc ādas iekaisuma, un it īpaši uz roku plaukstām un kāju pēdām)
Jebkurš no šiem simptomiem var nozīmēt, ka jums ir TŠS. Iespējams, ka jums nav visi simptomi, bet parasti mēdz būt vairāk par vienu simptomu. Menstruālais TŠS var rasties jebkurā brīdī menstruācijas laikā vai drīz pēc tam.
Tā kā TŠS ir reta slimība, nav daudz informācijas par iespējamām ilgtermiņa sekām pēc atveseļošanās. Ja slimību diagnosticē un ārstē pareizi, vairums cilvēku pilnībā izveseļojas. Tāpat kā citu nopietnu slimību gadījumā, izmaiņas var skart ādu, matus un nagus, taču tie drīz atgriezīsies normālā stāvoklī. Nelielam skaitam cilvēku ir muskuļu vājums un psiholoģiskas problēmas, piemēram, koncentrēšanās grūtības, atmiņas zudums un garastāvokļa svārstības. Slimība neietekmē auglību sievietēm un grūtniecības iestāšanos, bet vienmēr informējiet ārstu, ja esat cietusi no TŠS, lai jūs varētu pienācīgi uzraudzīt.
Vai visi var saslimt ar TŠS?
Diemžēl, jā. Visi — sievietes, vīrieši un bērni — var saslimt ar TŠS. Bērniem un jauniešiem ir daudz lielāka iespējamība saslimt, nekā vecākiem cilvēkiem, jo antivielas, kas aizsargā pret toksīniem, daļēji ir atkarīgas no vecuma.
Aptuveni puse no konstatētajiem gadījumiem ir radusies no infekcijām, kuras izraisīja apdegumi, kukaiņu kodumi vai operācija. Savukārt otra puse ir konstatēta sievietēm menstruāciju laikā, šie gadījumi ir pazīstami kā menstruālā TŠS un ir saistīti ar tamponu lietošanu.
Vēl svarīgi ir zināt par toksiskā šoka sindromu to, ka tas nav lipīgs.
Vai TŠS ir lipīgs?
Nē. Citi nevar jums pielipināt toksiskā šoka sindromu.
Vai var saslimt ar TŠS vairāk nekā vienu reizi?
Diemžēl, jā. Pat ja jums iepriekš ir bijis TŠS, tas nenozīmē, ka jūs nevarat ar to saslimt vēlreiz. TŠS var parādīties atkal, un viens no galvenajiem iemesliem ir cietušā organisma nespēja ražot pietiekami daudz antivielu. Ja sieviete iepriekš ir bijis TŠS, viņai pirms tamponu lietošanas vēlreiz ir jāsazinās ar ārstu.
Ārstēšana un profilakse
Kā ārstē toksiskā šoka sindromu?
Pēc agrīnas toksiskā šoka sindroma diagnosticēšanas ārstēšanu var veiksmīgi veikt ar rehidrāciju, antibiotikām un citiem piemērotiem medikamentiem atkarībā no simptomiem.
Ja TŠS diagnosticē savlaicīgi un nodrošina atbilstošu ārstēšanu, pastāv liela veiksmīgas atveseļošanās varbūtība. Faktiski nav daudz gadījumu, kad slimībai ir bijušas letālas sekas.
Lielākā daļa Staphylococcus aureus baktēriju celmu nerada toksīnus, kas var izraisīt TŠS, un tos izdala tikai daži šo baktēriju celmi. Arī to baktēriju celmu klātbūtne, kas rada šos toksīnus, pati par sevi nav pietiekama, lai gan tie ir nepieciešami TŠS attīstībai. Daudzi pētījumi liecina, ka, lai gan šo baktēriju kolonizācija ir ļoti izplatīta, TŠS gadījumi ir ļoti reti. Tātad, no kā ir atkarīga TŠS rašanās? Galvenokārt, no tā, vai personai ir pietiekami daudz antivielu, lai cīnītos pret šiem toksīniem. Lielākajai daļai sieviešu, lai gan ne visām, ir pietiekami daudz antivielu, kas tās pasargā no šiem toksīniem.
Ko man vajadzētu darīt, ja pamanu šos simptomus?
Ja jums ir kāds no šiem simptomiem un jūs lietojat tamponu, nekavējoties izņemiet to un lietojiet paketi. Sazinieties ar ārstu un informējiet viņu, ka esat lietojusi tamponus un ka uztraucaties, ka jums varētu būt TŠS. Svarīgi to izslēgt pēc iespējas ātrāk vai, ja nepieciešams, veikt toksiskā šoka sindroma ārstēšanu, cik drīz vien iespējams.
Kā es varu samazināt risku saslimt ar menstruālo TŠS?
Jūs varat samazināt risku saslimt ar menstruālo TŠS, ievērojot labus tamponu lietošanas paradumus:
Regulāri nomainiet tamponu ik pēc 4–8 stundām. Nekad neatstājiet tamponu ilgāk par 8 stundām. Vienmēr izmantojiet tamponu ar zemāko iespējamo uzsūkšanas pakāpi atkarībā no menstruāciju izdalījumu daudzuma. Vienmēr pārliecinieties, ka tampons ir izņemts pirms jauna tampona ievietošanas. Vienmēr pārliecinieties, ka menstruāciju beigās ir izņemts pēdējais tampons. Tamponi ir paredzēti tikai tam, lai uzsūktu menstruālos izdalījumus. Nelietojiet tamponu kā izsargāšanās metodi pirms menstruācijas vai lai uzsūktu citus, nevis menstruālos, izdalījumus no maksts. Ieteicams vismaz vienu reizi dienā, ideāli nakts laikā, tamponu vietā izmantot paketes. Ja vēlaties izmantot tamponus naktī, ievietojiet jaunu tamponu tieši pirms gulētiešanas un izņemiet to, tiklīdz pieceļaties. Nekad nelietojiet tamponu pa nakti, ja guļat ilgāk par 8 stundām.
Tampona ražotāji produktiem pievienotajā lietošanas instrukcijā sniedz informāciju par TŠS un pareizu tamponu lietošanu. Šī informācija tiek regulāri atjaunota, tāpēc ir svarīgi uzmanīgi izlasīt instrukciju un saglabāt to turpmākai izmantošanai.
Kā izvēlēties tamponu ar pareizo uzsūkšanas pakāpi?
Izmantojot tamponus, svarīgi ir izvēlēties zemāko uzsūkšanas pakāpi, kas atbilst jūsu menstruāciju izdalījumu daudzumam. Tā kā plūsmas apjoms mainās visā menstruācijas laikā, ir ļoti iespējams, ka dažādām menstruācijas dienām būs nepieciešami tamponi ar dažādu uzsūkšanas pakāpi.
Pareizas tampona uzsūkšanas pakāpes izvēle nāks ar laiku, bet, ja jums ir nepieciešams mainīt tamponus biežāk par 4 stundām, izmēģiniet tamponus ar augstāku uzsūkšanas pakāpi. Savukārt, ja tamponu izņemot rodas nepatīkama sajūta vai dažas šķiedras joprojām ir baltas, tas nozīmē, ka ir nepieciešams tampons ar zemāku uzsūkšanas pakāpi.
Atcerieties: neatstājiet tamponu ķermenī ilgāk par 8 stundām.