Ako správne zaviesť tampón?

Part-1 Diagram Tampax Slovakian
Part-1 Diagram Vagina Slovakian

Ak sa chystáte použiť tampón prvýkrát, sme tu, aby sme vám pomohli! Prvé zavedenie tampónu môže vyzerať strašidelne, ale keď sa naučíte, ako tampón správne zaviesť, zistíte, že to nie je také hrozné alebo nezvyčajné, ako ste si mysleli.

Bude mi tampón sedieť?

V prvom rade si pamätajte, že vaša vagína je dostatočne pružná na to, aby ňou prešlo bábätko, takže tampónu sa nemusíte báť! Veľkosti tampónov sú odškálované podľa toho, koľko tekutiny dokážu absorbovať. Ak si nie ste istá, s akým veľkým tampónom začať, vyskúšajte veľkosť Bežné – väčšina žien volí tento typ absorpcie. Ak chcete začať s najmenším tampónom, kým prídete na to, čo je pre vás vhodné, vyskúšajte veľkosť Mini. Ak váš tampón za pár hodín pretečie, použite o „číslo“ väčšiu veľkosť. Ak sa vám tampón zle vyťahuje, použite menšiu veľkosť. Porovnanie tampónov a ich veľkostí nájdete tu – podľa vášho menštruačného cyklu.

Bude zavedenie tampónu bolieť?

Môže to byť trochu zvláštny pocit, najmä ak to robíte prvýkrát. Dobrou správou je, že zavedenie nebolí – všetko si riadite sama. Ak zavedenie bolí, máme pre vás tipy, ktoré vám pomôžu, aby to bolo pohodlnejšie. Čítajte ďalej!

Kroky na zavedenie tampónu

Krok 1: Umyte si ruky

Vždy je dobré umyť si ruky mydlom a vodou pred aj po zavedení tampónu.

Krok 2: Vytiahnite tampón z krabičky

Odbaľte ho a uistite sa, že viete, ako funguje. Ak ste tampón nikdy nevideli, môže vyzerať trochu odstrašujúco. Ale samotný tampón sa v skutočnosti nachádza vo vnútri aplikátora. Tampóny s aplikátormi uľahčujú zavedenie tampónu do vagíny. Niektoré aplikátory tampónov sú plastové a niektoré sú z tvrdého papiera, ale oba typy tampónov s aplikátormi je možné bezpečne používať. Aplikátor sa skladá z väčšieho vonkajšieho tubusu, ktorý drží tampón a „úchopovú“ oblasť, za ktorú ho držíte vy. A potom z menšieho tubusu na konci, z ktorého vystupuje šnúrka. Menší tubus slúži ako piest, ktorý používate na zatlačenie tampónu do vagíny po vložení aplikátora. Pozrite si nasledujúci obrázok tampóna s aplikátorom Tampax Pearl, aby ste sa zoznámili s každou časťou.

Ak používate tampón Tampax Pearl Compak alebo Tampax Compak (ktorý je v menšom a kompaktnejšom balení), budete musieť vytiahnuť piest, kým nezacvakne, aby všetko fungovalo. Ak nepočujete cvaknutie, piest nebude pri uvoľňovaní tampónu z aplikátora fungovať.

Krok 3: Nahmatajte si vagínu

Je nám jasné, že viete, kde ju máte, ale neverili by ste, koľko žien sa s ňou nikdy pozorne nezoznámilo, aby vedeli jej presnú polohu. Vezmite si zrkadlo a pozrite sa na seba, aby ste sa uistili, že poznáte svoj vaginálny otvor a miesto, kam budete tampón zavádzať.

Krok 4: Uvoľnite sa a pripravte sa na zavedenie tampónu

Nájdite si pohodlnú polohu, ktorá vám umožní uvoľniť sa a zároveň si v nej dosiahnete na vagínu. Väčšina žien pri zavádzaní tampónu sedí na záchode alebo stojí v miernom podrepe. Môžete si však tiež skúsiť ľahnúť alebo podoprieť si jednu nohu tým, že ju vyložíte na schodík alebo inú vyvýšenú plochu (napr. okraj vane). Najdôležitejšie je zhlboka sa nadýchnuť a uvoľniť všetky svaly – ak zatlačíte zadok alebo napnete svaly okolo vagíny, tampón sa nebude zavádzať ľahko.

Krok 5: Nastavte koniec aplikátora

Uchopte tampón za úchop (menšia časť tesne nad piestom) a priložte koniec aplikátora tampónu k vaginálnemu otvoru.

Krok 6: Použite správny uhol

Keď je koniec aplikátora na svojom mieste, nasmerujte tampón smerom k dolnej časti chrbta, nie priamo nahor. Vaša vagína nesmeruje priamo hore do vášho tela – v skutočnosti vedie pod miernym uhlom. Ak dokážete nájsť uhol, ktorý je pre vás vhodný, pomôže vám to zaviesť tampón pohodlnejšie.

Krok 7: Od konca aplikátora po úchop

Teraz ste pripravená. Pomaly zasuňte aplikátor tampónu od jeho konca až po úchop. Keď ho zasuniete dostatočne ďaleko, vaše prsty, ktorými držíte úchop, sa pravdepodobne dotknú vašej vulvy (vonkajšieho otvoru vašej vagíny).

Krok 8: Piest

Po vložení tampóna od konca aplikátora až po úchop je čas použiť ukazovák alebo druhú ruku, ktorou zatlačíte piest úplne do aplikátora a uvoľníte tampón.

Krok 9: Vytiahnite aplikátora

Keď piest úplne zatlačíte, vytiahnite aplikátor (obe plastové časti). Šnúrka bude jediná vec, ktorá zostane visieť z vašej vagíny.

TA-DÁ!

Zvládli ste to! Ak ste zaviedli tampón – je to nateraz všetko! Čítajte však ďalej, ak chcete vedieť, ako ho vybrať.

Profesionálne tipy na vkladanie tampónu

Ak vám tampón vadí a máte pocit, že musíte hýbať bokmi zo strany na stranu, je to pravdepodobne preto, že nie je zasunutý dostatočne ďaleko vo vašej vagíne. Ak sa tak stane, stačí prstom zatlačiť tampón vyššie, tým sa problém väčšinou vyrieši.

Ak problém stále pretrváva

Najčastejším dôvodom, prečo ženy nevedia poriadne zaviesť tampón, je to, že ho zavádzajú v nesprávnom uhle, alebo sú nervózne a napínajú svaly okolo vaginálneho otvoru. Ak ste upravili uhol a cítite sa uvoľnene, no stále sa vám nedarí dostať tampón dovnútra, mali by ste navštíviť gynekológa, pretože môže ísť o problém, ktorý si vyžaduje liečbu. Zvyčajne ide o jednu z dvoch vecí:

Potenciálna komplikácia: panenská blana

Panenská blana môže mať podobu, ktorá sťažuje zavedenie tampónu. Panenská blana je tenký a pružný prstenec tkaniva, ktorý obklopuje vaginálny otvor. Väčšinou má panenská blana v strede otvor, cez ktorý tampón ľahko prejde, ale niektoré blany majú len veľmi malý otvor alebo prepážku (kúsok tkaniva), ktorý otvor čiastočne blokuje. Ak je problém v tomto, stačí jednoduchý zákrok, ktorý väčšina gynekológov urobí v ordinácii po znecitlivení oblasti, takže ho ani neucítite. Je rýchly a jednoduchý.

Potenciálne komplikácie: vaginizmus

Ďalším dôvodom, prečo si niektoré ženy nedokážu zaviesť tampón, je stav nazývaný vaginizmus, keď sa svaly okolo vaginálneho otvoru stlačia tak pevne, že do vagíny nič nevpustia. Tieto kontrakcie sú samovoľné, čo znamená, že ich nekontrolujete a ani si neuvedomujete, čo sa deje. Najčastejšie sa tento stav vyvinie po úraze alebo traumatickom zážitku, ktorý môže alebo nemusí postihnúť vagínu. Vaginizmus nie je niečo, čo môžete ovládať, ale je to niečo, čo môže zmiznúť po nasadení liečby. Opäť je dôležité navštíviť gynekológa, ktorý vám potenciálne môže poradiť, aby ste spolupracovali s fyzioterapeutom na panvové dno. Cvičenie dokáže pri liečbe vaginizmu robiť zázraky.

Zrátané a podčiarknuté – existuje pomoc

Ak máte problémy so zavedením tampónu alebo ak máte pretrvávajúce bolesti súvisiace so zavádzaním, mali by ste vždy vyhľadať lekársku pomoc od lekára, ktorému dôverujete. Netrpte v tichosti a nenechajte sa obťažovať, pretože je to trápne. Sľubujeme vám, že nie! Gynekológovia sa týmito problémami zaoberajú častejšie, než by ste si mysleli.

Ako vybrať tampón von

Teraz, keď ste si zvládli zaviesť tampón, je čas naučiť sa, ako si tampón vybrať. Keď je čas vybrať tampón von, najskôr si umyte ruky. Potom si nájdite pohodlnú polohu, uvoľnite telo a pomocou rúk nahmatajte tampónovú šnúrku. Potom pomocou prsta a palca uchopte šnúrku a pomaly tampón ťahajte z vagíny. Vieme, že to zvádza, ale tampón prosím nesplachujte. Tampóny je potrebné zahodiť do koša. Po tom, čo ste si vytiahli tampón, nezabudnite si umyť ruky. A to je všetko! Teraz viete, ako používať tampón.