O syndróme toxického šoku ste už zrejme počuli. V tomto článku sa dozviete všetko, čo o tomto ochorení potrebujete vedieť: čo to je, čo ho spôsobuje, kto ho môže dostať, aké sú jeho príznaky, čo znamená STŠ a ako zmierniť riziko ochorenia.
Príčiny a základné informácie
Čo je STŠ (čiže syndróm toxického šoku)?
Syndróm toxického šoku (skrátene STŠ) je zriedkavé, ale závažné, ba dokonca život ohrozujúce ochorenie spôsobované toxínmi, ktoré produkuje baktéria Staphylococcus aureus. Hoci je veľmi zriedkavé (prípady výskytu STŠ sú také vzácne, že zdravotnícki pracovníci sa s ním za celý život stretnú sotva raz), je dôležité mať o ňom informácie, aby ste v prípade potreby vedeli, čo môžete urobiť. STŠ možno úspešne diagnostikovať aj liečiť, príznaky sa však musia rozpoznať a začať liečiť v skorom štádiu.
Syndróm toxického šoku je ochorenie, ktoré po prvýkrát pomenoval a opísal Dr. James Todd v roku 1978 na základe štúdie venovanej klinickým prípadom 7 detí. O podobných prípadoch sa už v medicínskej literatúre písalo aj predtým, dokonca dávno predtým, ako sa začali vyrábať produkty osobnej hygieny. STŠ sa môže vyskytnúť u mužov, žien aj detí. Napriek tomu, že prvými opísanými prípadmi syndrómu toxického šoku boli najmä ženy, ktoré počas menštruácie používali tampóny, v súčasnosti s používaním tampónov súvisí menej ako polovica prípadov. Tento syndróm sa môže vyskytnúť aj pri kožnej infekcii, popáleninách a po operácii. Ochorenie môže postihnúť aj deti, ženy po menopauze a mužov.
Čo spôsobuje STŠ?
STŠ spôsobujú niektoré toxíny, ktoré produkuje baktéria Staphylococcus aureus. Tieto baktérie sú mikroorganizmami, ktoré sa, rovnako ako mnohé iné baktérie, prirodzene vyskytujú v tele zdravého človeka, zvyčajne na pokožke, v nose, v podpazuší, v rozkroku a vo vagíne. V skutočnosti má tieto baktérie v tele takmer tretina ľudskej populácie bez toho, aby spôsobovali zdravotné problémy. V prípade veľmi malého počtu ľudí produkujú niektoré kmene tohto organizmu toxín, ktorý spôsobuje STŠ. Väčšina ľudí má v krvi protilátky, ktoré ich pred týmito toxínmi chránia.
Čo má STŠ spoločné s používaním tampónov?
Ochorenie na STŠ spôsobuje viacero faktorov, pričom jedným z nich je aj používanie tampónov. Stále však presne nevieme, akým spôsobom je používanie tampónov spojené so vznikom STŠ. Z výskumu vyplýva, že riziko menštruačného STŠ pri používaní tampónov súvisí s absorpciou: čím vyšší je stupeň absorpcie tampónu, tým vyššie je riziko ochorenia, a naopak, čím nižšia je absorpcia, tým nižšie je riziko. Preto by ste mali vždy používať tampóny s čo najnižším stupňom absorpcie prijateľným pre vaše potreby z hľadiska intenzity menštruačného toku.
Zo žiadnych dostupných dôkazov nevyplýva, že by v súčasnosti používaný materiál na výrobu tampónov zvyšoval alebo zapríčiňoval tvorbu toxínov spôsobujúcich STŠ. Nezistilo sa ani to, že by tampóny prenášali baktérie Staphylococcus aureus alebo viedli k ich vývoju vo vagíne.
Dočítala som sa, že pri 100 % bavlnených tampónoch je riziko ochorenia na STŠ nižšie, ba až nulové. Je to pravda?
Nie, nie je to pravda. Všetky tampóny, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostupné, vrátane 100 % bavlnených tampónov, predstavujú nízke riziko ochorenia na STŠ. Z najnovších vedeckých informácií vyplýva, že tampóny vyrobené z celulózy a bavlny predstavujú porovnateľné riziko ochorenia na STŠ. Bez ohľadu na to, aké tampóny používate, by ste mali vedieť, ako rozpoznať signály a príznaky STŠ. Ak si počas používania tampónu všimnete tieto príznaky, vyberte ho a obráťte sa na svojho lekára.
Dočítala som sa, že pri používaní menštruačného kalíška nie je možné dostať STŠ. Prečo ho teda ženy nepoužívajú?
Je veľmi dôležité, aby ženy vedeli, že STŠ sa môže vyskytnúť bez ohľadu na to, aký produkt si do vagíny zavádzajú, či už ide o menštruačný kalíšok, tampóny, antikoncepčnú diafragmu alebo cervikálny klobúčik. Ak používate niektorý z týchto produktov, je dôležité rozpoznať signály a príznaky STŠ a vedieť, že ak spozorujete jeho príznaky, mali by ste daný produkt vybrať a vyhľadať lekársku pomoc.
Príznaky a fakty o STŠ
Aké sú príznaky STŠ z tampónov?
Príznaky syndrómu toxického šoku môžu do veľkej miery pripomínať chrípku. Ak spozorujete akýkoľvek z príznakov STŠ z tampónov a začnete sa cítiť zle, OKAMŽITE si vyberte tampón, navštívte lekára a povedzte mu, že podľa vás môžete trpieť STŠ.
Hlavnými príznakmi, ktoré môžu upozorňovať na STŠ, sú:
- náhle zvýšenie teploty (zvyčajne na 39 ºC alebo viac),
- zmätenosť,
- kŕče,
- vracanie,
- hnačka,
- závrat,
- nízky tlak,
- zlyhanie pečene a obličiek,
- podráždenie pokožky podobné spáleniu od slnka,
- svalová bolesť,
- bolesť v krku,
- strata vedomia alebo pocit, že omdliete, keď sa postavíte,
- v pokročilom štádiu ochorenia sa vám môže odlupovať koža (toto sa stáva 1 až 2 týždne po podráždení pokožky, najmä na dlaniach rúk a chodidlách).
Každý z týchto príznakov môže znamenať, že trpíte STŠ. Vo vašom konkrétnom prípade sa nemusia prejaviť všetky príznaky, zvyčajne sa ich však objavuje niekoľko naraz. Menštruačný STŠ sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas menštruácie alebo krátko po nej.
Keďže STŠ je zriedkavé ochorenie, k dispozícii nie je veľa informácií o možných dlhodobých následkoch po zotavení. Ak sa ochorenie správne diagnostikuje a lieči, väčšina pacientov sa z neho úplne vylieči. Podobne ako v prípade iných závažných ochorení, aj pri tomto môžu nastať zmeny na pokožke, vo vlasoch a na nechtoch, tie sa však rýchlo vrátia do normálu. U malého počtu ľudí sa môže vyskytnúť svalová slabosť a psychologické problémy, ako sú neschopnosť sústrediť sa, strata pamäte a zmeny nálad. Nezdá sa, že by ochorenie malo vplyv na plodnosť a schopnosť žien otehotnieť, vždy by ste však svojmu lekárovi mali oznámiť, že ste prekonali STŠ, aby mohol primerane sledovať váš zdravotný stav.
Môže sa STŠ vyskytnúť u kohokoľvek?
Bohužiaľ, áno. STŠ môžu trpieť ženy, muži aj deti. Deti a mladí ľudia sú na toto ochorenie oveľa náchylnejší ako starší ľudia, keďže existencia protilátok na ochranu pred toxínmi závisí čiastočne aj od veku.
Približne u polovice zistených prípadov bolo ochorenie spojené s infekciami spôsobenými popáleninou, uštipnutím hmyzom alebo operáciou. Druhá polovica prípadov bola zistená u menštruujúcich žien, čo sa označuje ako menštruačný STŠ a súvisí s používaním tampónov.
Ďalšou dôležitou informáciou je to, že syndróm toxického šoku nie je nákazlivý.
Je STŠ nákazlivý?
Nie. Syndrómom toxického šoku sa nemôžete od nikoho nakaziť.
Je možné dostať STŠ opakovane?
Bohužiaľ, áno. Ak ste už STŠ v minulosti prekonali, neznamená to, že ho nemôžete dostať znova. STŠ sa môže objaviť opäť, a to najmä preto, že pacient si nedokáže vytvoriť dostatok protilátok. Ak už žena STŠ prekonala, pred opätovným použitím tampónov by sa mala poradiť s lekárom.
Liečba a prevencia
Ako prebieha liečba syndrómu toxického šoku?
Po včasnom stanovení diagnózy sa môže v závislosti od príznakov syndróm toxického šoku liečiť rehydratáciou, antibiotikami a ďalšími vhodnými liekmi.
Ak sa STŠ diagnostikuje včas a poskytne sa vhodná liečba, je pravdepodobnosť vyliečenia vysoká. V skutočnosti sa vyskytlo len málo prípadov, kedy bolo ochorenie smrteľné.
Väčšina kmeňov baktérie Staphylococcus aureus neprodukuje toxíny, ktoré môžu spôsobiť STŠ, takýchto kmeňov je len niekoľko. Takisto platí, že prítomnosť kmeňa baktérie, ktorý produkuje toxíny potrebné na vznik STŠ, sama osebe nepostačuje. V skutočnosti zo štúdií vyplýva, že hoci sa tieto baktérie šíria pomerne bežne, prípady STŠ sú veľmi nezvyčajné. Od čoho teda závisí vznik STŠ? Najmä od toho, či má človek dostatok protilátok na boj s týmito toxínmi. Väčšina žien, hoci nie všetky, má dostatok protilátok na ochranu pred týmito toxínmi.
Čo mám robiť, keď si všimnem tieto príznaky?
Ak ste si všimli ktorýkoľvek z týchto príznakov a používate tampón, mali by ste ho okamžite vybrať a použiť vložku. Obráťte sa na svojho lekára, povedzte mu, že používate tampóny a bojíte sa, že môžete mať STŠ Je dôležité túto možnosť čo najskôr vylúčiť, alebo v prípade potreby čo najskôr podstúpiť liečbu syndrómu toxického šoku.
Ako mám znížiť riziko ochorenia na menštruačný STŠ?
Riziko ochorenia na menštruačný STŠ môžete zmierniť vhodnými návykmi pri používaní tampónov: Pravidelne, každých 4 až 8 hodín, si vymieňajte tampón. Nikdy si ho nenechávajte dlhšie ako 8 hodín. Vždy používajte tampóny s najnižším možným stupňom absorpcie v závislosti od vášho menštruačného toku. Vždy skontrolujte, či ste si pred zavedením nového tampónu vybrali ten predchádzajúci. Skontrolujte, či ste si na konci menštruácie vybrali posledný tampón. Tampóny sú určené len na absorpciu vášho menštruačného toku.
Nepoužívajte ho ako ochranu v dňoch pred pred menštruáciou, ani na absorpciu iného vaginálneho výtoku ako menštruačného.Počas menštruácie je vhodné použiť aspoň raz denne, ideálne v noci, namiesto tampónov vložky. Ak chcete tampóny používať aj v noci, nový tampón si zaveďte krátko pred spaním a vyberte ho ihneď, ako ráno vstanete. Nikdy nepoužívajte tampón na noc, ak budete spať viac ako 8 hodín.
Výrobcovia tampónov poskytujú informácie o STŠ a o spôsobe správneho používania tampónov v letáku k svojim produktom . Tieto informácie sa pravidelne aktualizujú, preto je dôležité si leták pozorne prečítať a uchovať si ho ako zdroj informácií do budúcnosti.
Ako si mám vybrať tampón s primeranou absorpčnou schopnosťou?
Ak používate tampóny, je dôležité vybrať si najnižší stupeň absorpcie, ktorý je vhodný pre váš menštruačný tok. Keďže tok sa počas menštruácie mení, je veľmi pravdepodobné, že pre jednotlivé dni menštruácie budete potrebovať tampóny s rôznymi stupňami absorpcie.
Výber tampónu so správnym stupňom absorpcie je otázkou praxe, ale v zásade platí, že ak si musíte meniť tampón častejšie ako raz za 4 hodiny, mali by ste vyskúšať tampón s vyšším stupňom absorpcie. Na druhej strane, ak tampón vyberáte s pocitom nepohodlia alebo ak je pritom tampón čiastočne biely, znamená to, že potrebujete tampón s nižším stupňom absorpcie.
Nezabudnite: nikdy si nenechávajte tampón dlhšie ako 8 hodín.