Jak prawidłowo założyć tampon?

Part-1 Diagram Tampax Polish
Part-1 Diagram Vagina Polish

Jeżeli to Twój pierwszy raz, chętnie pomożemy! Zakładanie tamponu po raz pierwszy może powodować dyskomfort, ale kiedy nauczysz się, jak robić to w prawidłowy sposób, czynność ta przestanie wydawać Ci się tak dziwna lub przerażająca, jak na początku.

Czy tampon nie okaże się dla mnie zbyt duży?

Pamiętaj, że rodzące się dziecko wydostaje się na świat przez pochwę, co oznacza, że Twoja pochwa jest na tyle elastyczna, iż rozmiar tamponu nie będzie stanowił dla niej żadnego problemu! Rozmiary tamponów dobiera się pod kątem intensywności krwawienia miesiączkowego. Jeżeli nie jesteś pewna, od którego rozmiaru zacząć, najpierw wypróbuj wersję Regular – wybiera ją większość kobiet. Jeżeli chcesz rozpocząć stosowanie tamponów od najmniejszego rozmiaru, wypróbuj wersję Light charakteryzującą się najniższym stopniem absorbcji. Jeżeli po zaledwie kilku godzinach stosowania Twój tampon zaczyna przeciekać, zastosuj większy rozmiar. Jeżeli wymiana tamponu sprawia Ci trudność, zmień rozmiar na mniejszy. Tutaj możesz porównać wersje oraz rozmiary tamponów w zależności od stopnia ich absorbcji.

Czy zakładanie tamponu boli?

Podczas zakładania tamponu możesz odczuwać dyskomfort, szczególnie za pierwszym razem. Ale dobra wiadomość jest taka, że czynność ta nie powinna powodować bólu – jeżeli wykonasz ją w prawidłowy sposób. Jeżeli pojawi się ból, będzie to oznaczać, że musisz się jeszcze troszeczkę podszkolić. Przeczytaj instrukcję raz jeszcze!

Zakładanie tamponu krok po kroku

Krok 1: Umyj ręce

Przed i po aplikacji tamponu zawsze dobrze jest umyć ręce wodą z mydłem.

Krok 2: Wyjmij tampon z opakowania

Otwórz opakowanie i upewnij się, czy wiesz, jak prawidłowo użyć jego zawartość. Jeżeli nigdy wcześniej nie stosowałaś tamponów, na widok rozmiaru zawartości opakowania możesz poczuć się nieswojo, ale pamiętaj, że sam tampon znajduje się we wnętrzu aplikatora. Aplikator znacznie ułatwia umieszczenie tamponu w pochwie. Niektóre aplikatory są wykonane z plastiku, a inne z kartonu, ale oba rodzaje umożliwiają bezpieczne założenie tamponu. Aplikator składa się z większej, zewnętrznej rurki, w której znajduje się tampon, tzw. „uchwytu” za który trzymasz go podczas aplikacji oraz małej rurki, przez którą wychodzi sznureczek. Mniejsza rurka pełni funkcję tłoczka, który pomaga wsunąć tampon do wnętrza pochwy po uprzednim umieszczeniu w niej aplikatora. Spójrz na diagram przedstawiający aplikator Tampax Pearl i zapoznaj się z każdą jego częścią.

W przypadku zastosowania tamponu Tampax Pearl Compak lub Tampax Compak (o mniejszych, bardziej kompaktowych rozmiarach opakowania) musisz pociągnąć tłoczek aplikatora na zewnątrz, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie. Brak dźwięku kliknięcia oznacza, że tłoczek nie zwolnił tamponu z aplikatora.

Krok 3: Zlokalizuj wejście do pochwy

To oczywiste, że każda z nas wie, w którym miejscu naszego ciała znajduje się nasza pochwa, ale niewiele z nas kiedykolwiek pokusiło się o to, by przyjrzeć się jej dokładnej lokalizacji. Weź lusterko i zobacz z jego pomocą, jak wygląda wejście do pochwy, przez które wprowadzisz do niej tampon.

Krok 4: Udaj się w ustronne miejsce i przygotuj się do założenia tamponu

Przyjmij wygodną pozycję, w której rozluźnisz swoje ciało i jednocześnie uzyskasz wygodny dostęp do pochwy. Większość kobiet zakłada tampon, siedząc na toalecie lub stojąc na lekko ugiętych nogach, ale możesz spróbwać zrobić to również w pozycji leżącej lub stojąc i podpierając jedną z nóg nieco wyżej (np. na krawędzi wanny). Najważniejsze jest, aby wziąć głęboki oddech i rozluźnić wszystkie mięśnie – jeżeli zaciśniesz pośladki lub mięśnie wokół pochwy, założenie tamponu może okazać się bardzo trudne.

Krok 5: Umieść końcówkę tamponu u wejścia do pochwy

Chwyć tampon w wyznaczonym miejscu (mniejsza część tuż nad tłoczkiem) i umieść końcówkę aplikatora w wejściu do pochwy.

Krok 6: Umieść aplikator pod właściwym kątem

Po umieszczeniu końcówki we właściwym miejscu skieruj aplikator w kierunku lędźwi, nie pionowo do góry. Twoja pochwa nie przebiega pionowo, jak Twój kręgosłup – jest usytuowana w ciele pod lekkim kątem. Znalezienie odpowiedniego kąta sprawi, że aplikacja tamponu będzie bardziej komfortowa.

Krok 7: Wprowadzanie tamponu do pochwy

Teraz jesteś gotowa rozpocząć aplikację. Powoli wprowadź aplikator do pochwy od czubka do miejca uchwytu. Kiedy aplikator będzie znajdował się wystarczająco głęboko, palce, którymi trzymasz aplikator, zaczną dotykać Twoich warg sromowych (znajdujących się przy wejściu do pochwy).

Krok 8: Uwolnij tampon

Po wprowadzeniu aplikatora na odpowiednią głębokość za pomocą palca wskazującego drugiej dłoni popchnij aplikator do samego końca, aby uwolnić tampon.

Krok 9: Usuń aplikator

Po przesunięciu tłoczka do samego końca wyciągnij z pochwy aplikator (obie plastikowe części). Na zewnątrz pochwy będzie znajdował się już tylko sznureczek tamponu.

Brawo!

Udało się! Aplikacja tamponu jest zakończona. Teraz dowiedz się, jak go prawidłowo wyjmować.

Przydatna wskazówka dotycząca zakładania tamponów

Jeżeli po założeniu tamponu odczuwasz dyskomfort podczas poruszania się, najprawdopodobniej nie włożyłaś go wystarczająco głęboko. W takiej sytuacji z reguły wystarczy wepchnąć go głębiej, używając palca.

Jeżeli dyskomfort utrzymuje się

Najczęstszym powodem dyskomfortu podczas stosowania tamponów jest umieszczenie ich w pochwie pod niewłaściwym kątem lub wywołane zdenerwowaniem napinanie mięśni wokół pochwy. Ale jeżeli pomimo przeprowadzenia prawidłowej procedury aplikacji oraz rozluźnienia mięśni dyskomfort utrzymuje się albo założenie tamponu nie jest w ogóle możliwe, należy udać się do ginekologa i sprawdzić stan swojego zdrowia. Dwie najczęstsze przyczyny komplikacji dotyczących zakładania tamponów to:

Potencjalna komplikacja: błona dziewicza

Twoja błona dziewicza może utrudniać założenie tamponu. Błona dziewicza to cienka i elastyczna struktura tkanek w kształcie pierścienia, która otacza wejście do pochwy. Większość błon dziewiczych ma w centralnej części niewielki otwór, przez który można łatwo wprowadzić tampon, ale w niektórych przypadkach jest on tak mały, że budująca błonę dziewiczą tkanka częściowo blokuje wejście do pochwy. W takim przypadku pomaga drobny zabieg chirurgiczny, który można przeprowadzić w większości gabinetów ginekologicznych ze znieczuleniem miejscowym. Zabieg jest szybki i prosty.

Potencjalna komplikacja: bolesne skurcze mięśni otaczających pochwę

Do utrudnień w zakładaniu tamponów dochodzi również u kobiet, których mięśnie przy wejściu do pochwy zbyt mocno się zaciskają. Skurcze te występują samoistnie, co oznacza, że nie mamy na nie wpływu i nie jesteśmy w stanie ich kontrolować. Najczęściej pojawiają się one po traumatycznych wydarzeniach lub urazach, które mogą, ale wcale nie muszą, bezpośrednio dotyczyć okolic pochwy. Bolesne skurcze pochwy są niemożliwe do kontrolowania, ale można sobie z nimi poradzić, stosując odpowiednie leczenie. W przypadku takich dolegliwości należy skonskultować się z lekarzem ginekologiem, który najprawdopodobniej zleci nam zabiegi z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, które są bardzo skuteczne w przypadku bolesnych skurczów mięśni pochwy.

Zawsze możesz poprosić o pomoc

Jeżeli masz problemy z założeniem tamponu lub gdy podczas aplikacji bądź noszenia tamponów dokucza Ci nieustanny ból, zawsze należy skontaktować się z lekarzem. Nie skazuj się na cierpienia w samotności tylko dlatego, że to temat, który może być uważany za wstydliwy. Nie ma się czego wstydzić! Lekarze ginekolodzy mają z takimi sprawami do czynienia częściej niż Ci się wydaje.

Prawidłowe wyjmowanie tamponu

Skoro już wiesz, jak prawidłowo zakładać tampon, czas nauczyć się, jak go prawidłowo wyjmować. Przed usunięciem tamponu umyj ręce. Przyjmij wygodną pozycję, zrelaksuj mięśnie i zlokalizuj palcami sznureczek tamponu. Za pomocą palca i kciuka złap sznureczek i pociągając za niego, powoli wysuń tampon z pochwy. Zdajemy sobie sprawę, że najwygodniej byłoby spuścić go w toalecie, ale nie rób tego. Tampony powinno umieszczać się w pojemnikach na odpady domowe. Kiedy już wyjmiesz tampon, pamiętaj, aby umyć ręce. Gratulacje! Teraz już wiesz, jak stosować tampony.

Top